profile
тест: Чорнобиль
Промо-акція: #МандруйУкраїною
- 1 спроба
- 3 варіанти відповіді,
з них одна правильна.
- час проходження: 180 секунд

Ми радимо ознайомитися з навчальними матеріалами, перш ніж проходити тест! Дізнайтесь більше, збагатіть свої знання і пройдіть тест з більшою імовірністю успіху! :)

Зарахований буде тільки перший результат!
ознайомитись все знаю, почати!
Тест на знання фактів про Чорнобильську катастрофу і Зону Відчуження
Тест містить 10 запитань.
Результат 100% - дає 10% знижки,
результат 80% і більше - 7% знижки,
результат 60% і більше - 5% знижки.
Оберіть спосіб поділитися:

Матеріали тесту

Чорно́бильська катастро́фа — техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа, спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, в ніч на 26 квітня 1986 року. Електростанція розташована на території України (колишньої УРСР у складі СРСР) поблизу міста Прип'ять, за 18 кілометрів від міста Чорнобиль, за 16 кілометрів від білоруського кордону і за 110 кілометрів від Києва. ЧАЕС виробляла приблизно десяту частку електроенергії України. М. Прип'ять було засноване спеціально для робітників станції і їх сімей.
акож поруч зі станцією було побудовано особливий об’єкт: Загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга», призначений для раннього виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет, - частина системи протиракетної оборони СРСР. Для обслуговування цього об’єкту зведено окремий квартал, що мав назву «Чорнобиль-2» - це маленьке таємне місто, якого ніколи не було на картах. Стороннім потрапити сюди було неможливо, адже по всьому периметру місто суворо охоронялося. Після вибуху на ЧАЕС «Дуга» припинила свою роботу назавжди.

Для чергового планово-попереджувального ремонту 25 квітня 1986 року була запланована зупинка четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС. Випробовувати мали режим вибігу ротора турбогенератора, який планувався як додаткова система аварійного електропостачання.
За добу до аварії потужність реактора знизили, була відключена і система аварійного охолодження реактора.
Проте в 1:23:38 25 квітня було зафіксовано натискання кнопки максимального аварійного захисту: після початку випробування реакція не стабілізувалася, а потужність реактора наростала. Аварійний захист вже не допоміг, і ситуація вийшла з-під контролю. Прогриміли два вибухи з інтервалом в декілька секунд, реактор був повністю зруйнований, а будівля енергоблока і покрівля машинного залу частково обрушилися. Крім цього, виникло понад 30 вогнищ пожежі: основні були загашені через годину, а повністю ліквідували загоряння до 5 ранку 26 квітня. Проте пізніше пожежа великої інтенсивності виникла у центральному залі 4-го блоку. Гасили її з використанням вертолітної техніки до 10 травня.

Існує принаймні два різні підходи до пояснення причини чорнобильської аварії, які можна назвати офіційними, а також декілька альтернативних версій різної міри вірогідності.

Перша версія, яка була основною до 2000-го року (На неї і досі опираються більшість ЗМІ, а також багато документальних і художніх творів):

Персоналом були скоєні грубі порушення правил експлуатації АЕС, а саме:

- проведення експерименту за будь-яку ціну, незважаючи на зміну стану реактора;

- вивід з роботи справного технологічного захисту, який просто зупинив би реактор ще до того як він потрапив би в небезпечний режим;

- замовчання масштабу аварії в перші дні керівництвом ЧАЕС.


Пізніше ситуація була переглянута, Консультативний комітет з питань ядерної безпеки (INSAG) в 1993 році оприлюднив новий звіт, що приділяв більшу увагу серйозним проблемам в будові реактора.. За теперішньою версією причини аварії такі:

- реактор був неправильно спроєктований і небезпечний, зокрема, в конструкції використані небезпечні матеріали;

- персонал не був проінформований про небезпеки;

- персонал допустив ряд помилок і ненавмисно порушив наявні інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеки реактора;

- вимкнення захисту або не вплинуло на розвиток аварії, або не суперечило нормативним документам.


В результаті вибухів, Реактор було повністю зруйновано і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся викид потужністю 300 Хіросім. На думку багатьох, ця подія та офіційна реакція на неї, що була продемонстрована Москвою, стала однією з причин розпаду СРСР. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 осіб було евакуйовано із зон забруднення. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи.

Навколо ЧАЕС створено 30-кілометрову зону відчуження (повна офіційна назва: «Зона Відчуження та безумовного обов'язкового відселення»).

Щодо самого 4-го реактора, то Перше укриття (так званий "Саркофаг") збудували над ним у листопаді 1986 року. Але досить швидко виявилося, що навіть "Саркофаг", побудований із сотень тисяч тонн бетоносуміші і металоконструкцій, не витримує впливу зруйнованого реактора і вкривається щілинами і шпаринами, загальна площа яких з часом сягнула понад тисячі квадратних метрів. Тому за 30 років над ним звели нове укриття - "безпечний конфайнмент". Конфайнмент вже став унікальним об'єктом і має простояти мінімум століття.


Забруднення радіоактивними частинками відбувалось на території України, Білорусі, в багатьох країнах Європи, декількох областях Росії.

Значну небезпеку для здоров’я несе забруднення саме 30-кілометрової Зони Відчуження:

У містах основна частина небезпечних речовин накопичувалася на рівних ділянках поверхні: на лугах, дорогах, дахах. Під впливом вітру і дощів, а також завдяки діяльності людей, ступінь забруднення дуже знизився і зараз рівні радіації в більшості місць повернулися до фонових значень. У сільськогосподарських районах в перші місяці радіоактивні речовини осідали на листі рослин і на траві, тому зараженню піддавалися травоїдні тварини. Потім радіонукліди разом з дощем або опалим листям потрапили в ґрунт, і зараз вони потрапляють в сільськогосподарські рослини, в основному, через коріння. Рівні забруднення в сільськогосподарських районах значно знизилися, проте в деяких регіонах кількість цезію ще може перевищувати допустимі значення.


Міф 1: Тварини-мутанти

Раніше історії про п'ятилапих і двоголових вовків з Чорнобильського лісу були дуже популярними, особливо в перші роки після аварії. Мутації дійсно були, але незначні, і жодна з них не виявилася стійкою. Вплинула радіація на падіння народжуваності і підвищення смертності.
Тим не менш, на даний момент в лісах навколо ЧАЕС дуже багата фауна, яку досліджують не тільки українські вчені, а й їхні колеги з Франції, США та інших країн. Численні фотопастки встановили там популяції коней Пржевальського, єнотовидних собак, вовків, борсуків, кабанів, козуль, оленів, лосів, навіть зубрів та ведмедів. Відсутність у цьому районі людей та заборона на полювання позитивно впливає на життя тварин.
Справді видимого удару радіація завдала в лісі, особливо соснам, які виросли на місці Рудого лісу – того самого, на який припало найбільше викидів радіоактивного пилу під час вибуху реактора. Ліс зносили бульдозерами, дерева були поховані. Зараз він відновлюється природним шляхом, але порушення в пагонах видно навіть неозброєним оком: із бруньки замість двох голок може рости вісім, порушена їхня довжина і навіть кількість гілок у вузлі.


Міф 2: Жахливі генетичні наслідки Чорнобильської трагедії для людини

За 6 років досліджень світова наука не знайшла генетичних дефектів у дітей внаслідок радіаційного опромінення їхніх батьків.
Висновок, в першу чергу, підтверджується після спостереження за потерпілими та їх поколіннями в Хіросімі і Нагасакі. Щодо середньостатистичних даних перевищення генетичних відхилень не було.
Через 20 років після Чорнобильської катастрофи, в 2007 році Міжнародна комісія з радіологічного захисту знизила значення гіпотетичних ризиків майже в 10 разів. "Результати робіт з дослідження генетичних ефектів опромінення, спричиненого викидами Чорнобильської АЕС в Україні чи Білорусі, які мали найвищий рівень забруднення, а також в ряді європейських країн, не дають ніякого однозначного доказу збільшення частот одного або декількох з наступних явищ: синдром Дауна, вроджені аномалії, викидні, перинатальна смертність і т. д.", - йдеться в доповіді Наукового комітету з дії атомної радіації ООН за 2001 рік.


© Tesdom, 2020
Умови використання
Політика конфіденційності
Про нас